25.1Банківська система Франції

Франція — сучасна європейська країна. Її політичні, соціальні та фінансові інститути високо розвинені, це стосується і банківської системи.

Короткий екскурс в історію

Банківська система Франції розвивалася стрімко, чим відрізняється від фінансових систем інших європейських країн. Це було обумовлено тим, що до 19 століття Франція сильно відставала в промисловому розвитку, тому гальмувалися товарно-грошові відносини і трансформація економіки в капіталістичне русло.

По країні були розкидані лавки лихварів, але не було єдиної правової системи регулювання їх діяльності, вони вели свої справи безконтрольно, що створювало хаос і кризові хвилі в країні.

Першу спробу впорядкувати банківську діяльність зробив Наполеон. Разом зі своїми соратниками в 1800 році він створив Банк Франції, спробував зосередити в своїх руках емісію грошей за прикладом Швеції  та Англії. Саме тоді, вперше була зроблена спроба зупинити інфляційні процеси в країні, для чого Наполеон видав указ, за ??яким банк повинен був мати золотий резерв, еквівалентний надрукованим паперовим грошам.

The_financial_crisis_Wallpaper_Money__Iron__of_the_Europe_020532_В середині 19 століття у Франції стали з’являтися інші великі банки, які в основному залучали депозити, розміщували цінні папери, вели операції на фондових біржах, фінансували великі підприємства.

Однак вся їх діяльність велася на основі внутрішніх положень. Загальне банківське законодавство у Франції з’явилося тільки в 1941 році. З цього моменту стали прийматися закони на державному рівні, покликані регулювати фінансову систему країни. Важливе значення мав закон від 02.12.1945 року, який класифікував банки Франції, виділивши депозитні, банки довгострокового і середньострокового фінансування. Це стало передумовою створення спеціалізованої банківської системи в країні, коли з’явився так званий сектор народного обслуговування і сектор, який займався інвестуванням великих компаній.

Заключним етапом формування банківської системи Франції стала націоналізація Банку Франції, а також 4-ох найбільших банків в країні, що дозволило зосередити основні багатства країни на державному рівні.

Остання глобальна банківська реформа у Франції була проведена в 1984 році, коли законодавчо була скасована діюча раніше класифікація фінансових інститутів і затверджена універсальна банківська система.

Сучасна структура французької банківської системи

26.1На чолі системи стоїть Банк Франції. Його основними завданнями є підтримка фінансової стабільності в країні, контроль рівня інфляції і надання банківських послуг державі.

Банк Франції також контролює діяльність фінансових структур:

  • комерційних банків — надають всі види банківських послуг, в тому числі здійснюють платіжні, депозитні, кредитні, працюють з цінними паперами. До найбільших комерційних банків Франції відносяться:

 

Credit National (Кредитний Національний), Societe Generale (Сосьєтьє Женераль), Credit Fonder de France (Кредитний Фонд Франції). Їх акціонери зосередили в своїх руках понад 40% всіх банківських операцій в країні,

  • фінансові суспільства — фінансові інститути, які спеціалізуються виключно на кредитуванні,
  • кооперативні банки — орієнтовані виключно на обслуговування сільського господарства і торгових підприємств,
  • ощадкаси — неприбуткові організації, створені для обслуговування комунальних установ і поштових відділень,
  • спеціалізовані банківський установи — фінансують державні програми.

Робота з клієнтами

26.2Більшість банків працюють в будні дні (понеділок-п’ятниця) з 8-30 до 17-00, обідня перерва доводиться на час з 12-00 до 13-30.

Банки обслуговують резидентів та іноземних громадян, юридичних осіб. Надають стандартні банківські послуги: відкривають поточні та депозитні рахунки, надають послуги з переказу грошових коштів, обслуговують пластикові карти міжнародних платіжних систем Visa, MasterCard, American Express, видають кредити на споживчі потреби, а також фінансують бізнес.